Един от основните принципи на партия „Български възход“ по отношение на здравната система е осигуряване на равен достъп на пациентите до медицински грижи, отбелязва нейният експерт д-р Румен Кондев. Начин за реализиране на тази цел той вижда и в телемедицината. „С напредването на технологиите това тепърва предстои да се случи. Аз съм разговарял с колеги, които в по-отдалечени болници могат да се свържат чрез телемедицина с доказани специалисти, професори в София, които могат да дават своите съвети, своите указания как да се извършва едно лечение, както и за оперативни интервенции“, обяснява д-р Кондев.

Той признава, че преструктуриране на лечебните заведения е трудно постижимо, защото всеки район лобира за своите болници да не бъдат закрити: „Ако на някоя болница бъде ограничена дейността, защото за закриване е трудно да се говори, трябва да има изключително добре развита спешна помощ“. Според д-р Кондев разстоянията у нас са незначителни и с една добре организирана спешна медицинска помощ всеки пациент може да достигне веднага до общинска, а дори и до областна болница. Затова в следващата реформа трябва да се акцентира именно върху подобрението на това звено в системата на здравеопазването.

За д-р Румен Кондев основният проблем в българското здравеопазване е липсата на кадри. „Не може ние да обучаваме студенти държавна поръчка и след завършване половината от тях да заминават за чужбина. Ние по-глупави ли сме от европейците да създаваме кадри, а да не остават тук“, пита експертът от „Български възход“. За него проблемите за изтичането на кадрите са два – ниското заплащане и трудната възможност за специализация. „На всеки млад лекар това е първото желание – да може да специализира, да се развива професионално“, отбелязва д-р Кондев. Пътят за вливане на свеж ресурс в системата той вижда в приемане на повече студенти по медицина държавна поръчка, които да се задължават да остават в България за определен период. Трябва да се увеличи броят на приетите за обучение медицински сестри.

Друг проблем, който д-р Кондев идентифицира, е доплащането от пациентите. „Всяка година бюджетът на Националната здравноосигурителна каса се увеличава и в крайна сметка не виждаме нищо по-добро в качеството на лечението, в грижите за  пациента. В същото време българинът плаща тройно повече от европейските пациенти. И как да им обясним, че трябва да се осигуряват, след като и когато са здравноосигурени пак плащат допълнително за импланти, за консумативи, за избор на екип“,  отчита д-р Кондев.

Той е категоричен, че трябва да бъдат въведени индикатори за оценка на качеството на здравеопазването. „С тези лимити болниците имат един определен лимит и се стремят на всяка цена да използват тези отпуснати средства и се пълнят само по документи. За мен не е правилно. Не може за един инсулт пътека 4 дни. Ами след това той се нуждае от рехабилитация, от възстановяване. На тези болници за долекуване също трябва да се отделя голямо внимание“, смята експертът.

Д-р Кондев вижда ролята на пациентските организации в изпълнението на програми по профилактика и скрининг, като тази тяхна дейност се финансира от държавата. „Трябва да има законопроекти, точно и правилно да са установени тези финансови отношения“, казва той.

Целия разговор можете да проследите тук: